Jäsenkuorot
Kotiin/Home ] Historiaa ] [ Jäsenkuorot ] Laulujuhlat ]

 

Tapahtumia
Suunnitelmia
Lomakkeita
Kapelli juhli

Hämeen - Uudenmaan kirkkomusiikkipiiri ry

Kirkkomusiikkipiirin jäseninä oli v. 2007 yhteensä 29 kuoroa. Näissä lauloi 490 naista ja 192 miestä, yhteensä 682 laulajaa.

Jäsenkuorot, kuorojen perustamis- ja rekisteröitymisvuodet, jäsenmäärä sekä musiikilliset johtajat oheisessa taulukossa.

Jäsenkuoro

Per. Rek. Jäs. Johtaja Sähköpostit
Askolan kirkkokuoro 1932 1961 15 Vesa Erkkilä sinikka.myrttinen@evl.fi
Espoonlahden kirkkokuoro 1971 1983 38 Timo Lonka timo.lonka@espoonlahdenseurakunta.fi
Hattulan Pyhän Ristin Kuoro 1913 1956 26 Ari Lehtonen  
Hauhon kirkkokuoro 1923 1959 14 Taina Kujanen taina.kujanen@evl.fi
Hausjärven kirkkokuoro 1928 1972 17 Mait Reelo  
Hyvinkään Kirkon Kamarikuoro 1916 1950 19 Heikki Hinssa heikki.hinssa@evl.fi
Hämeenlinnan kirkkokuoro 1922 1947 35 Markku Sintonen markku.sintonen@evl.fi
Janakkalan kirkkokuoro 1934 1959 22 Heljä Linna heljä.linna@evl.fi
Jokelan kirkkokuoro 1976 1976 24 Erja Hartala erja.hartala@evl.fi
Järvenpään kirkkokuoro 1949 1952 32 Katri Takala katri.takala@evl.fi
Kalvolan kirkkokuoro 1912 1993 11 Sonja Saarikko  
Kellokosken kappelikuoro 1974 1985 27 Maija Vuorinen maija.vuorinen@evl.fi
Lammin srk:n kirkkokuoro 1948 1972 18 Kimmo Puunenä  
Lohjan kirkkokuoro 1890 1970 31 Timo Saario timo.saario@evl.fi
Lopen kirkkokuoro 1923 1958 25 Taina Sulkanen taina.sulkanen@evl.fi
Mäntsälän kirkkokuoro 1918 1932 20 Johanna Linna johanna.linna@evl.fi
Naiskuoro Primavera   2008   Maija Vuorinen maija.vuorinen@evl.fi
Nummen Seurakuntakuoro 1951 1952 12 Hannele Solala  
Nurmijärven kirkkokuoro 1890 1973 33 Jaakko Rättyä jaakko.rattya@evl.fi
Pukkilan kirkkokuoro 1932 1964 15 Vesa Rekunen  
Pusulan kirkkokuoro 1924 1958 11 Päivikki Jurmu paivikki.jurmu@evl.fi
Rajamäen kirkon kuoro 2006     Taru Paasio  
Rengon kirkkokuoro 1948 1971 13 Sulo Kolari sulo.kolari@rengonseurakuntainet.fi
Riihimäen kirkkokuoro 1925 1931 32 Kari Majaranta kari.majaranta@evl.fi
Tuuloksen kirkkokuoro 1927 2002 18 Hannu Mursunen HMursunen@virpi.net 
Tuusulan Kamarikuoro Sonores 1977 1986 22 Maija Vuorinen maija.vuorinen@evl.fi 
Tuusulan kirkkokuoro 1908 1946 29 Tuula Saarensola tuula.saarensola@evl.fi
Vanajan kirkon kuoro 1960 1960 34 Markku Sintonen markku.sintonen@evl.fi
Vihdin kantaattikuoro 1981 1989 28 Martti Kilpeläinen martti.kilpelainen@evl.fi
Vihdin kirkkokuoro 1931 1947 45 Martti Kilpeläinen martti.kilpelainen@evl.fi
Vihtijärven kappelikuoro 1957 1968 16 Bernice Brummer  

Lisäksi näiden kuorojen seurakunnissa oli 20 lapsikuoroa, laulajia 482 ja 7 nuorisokuoroa, laulajia 266. Näissä seurakunnissa toimi lisäksi joukko laulu- ja soitinryhmiä, jotka kokoontuivat satunnaisesti tarpeen muaan.

 

Sivustoa päivitetty 2008-04-08